Sydney Turf Club
Wednesday, 11 June 2003, At Canterbury Park
TAB Sportsbet
Timing - Timing - Electronic : Rail - 8m Position
Weather: Fine
Race Index
1 2 3 4 5 6 7

Race 1 : 2YO C-&-G [NSC] HCP . 1250m
(2YO-NSC COLTS AND GELDINGS)
Track Condition: Dead
Fastest Time: 1-16.38 Sectional: 600/37.90 Timing Method: Electronic
Margins - 1 Len - Long Nk
Winner: 2.ZHENG HE

Results

PosHorseMarginPriceBarrierWeightJockeyTrainer
012.ZHENG HE  $4.00F556Chris Munce
0212.STABLE TALK 1$8.00253(50)George Scimone (a)
031.GUERILLA 1.4$4.40656Darren Beadman
044.MR TAC (NZ) 1.6$16.001255.5Corey Brown
055.PAY THE BELIEVERS (NZ) 2.4$14.00955Jon Grisedale
0610.PARK LIFE 3.4$61.00153Ms Bernadette Cooper
079.SPOT OF TROUBLE 3.8$101.00754Lane Moloney
086.TUAREG 4.3$8.00455Rod Quinn
098.SIR MARWINA 5.8$16.001154Jason Lee
103.DON'T TELL ME LIES 6.3$7.001055.5Aaron Huke
1111.SRI KHAN 12.7$51.00853Matthew Paget
127.KIND ACT 13.3$61.00354.5James Innes

Race 2 : 3YO C-&-G MAIDEN HCP . 1100m
(Maiden) (Colts and Geldings 3 YO)
Track Condition: Dead
Fastest Time: 1-06.88 Sectional: 600/36.96 Timing Method: Electronic
Margins - 3/4 Len - 3/4 Len
Winner: 8.STRAWBERRY SPY

Results

PosHorseMarginPriceBarrierWeightJockeyTrainer
018.STRAWBERRY SPY  $4.40955.5(52.5)Ronnie Stewart (a)
027.RAISE A KNIGHT BOBS0.8$13.00455.5James Innes
033.DANEHILL COUNTRY 1.6$2.25F356.5Jon Grisedale
0411.O'COLMAWN 2.4$41.001054.5Glen Boss
051.FOR VALOUR 3.3$15.00857Andrew Banks
062.SCHLEP BOBS3.4$5.00257Corey Brown
075.POSITIVE OUTCOME 4.7$301.00756.5Mark Usher
086.EAGLEBROOK 5.6$26.00655.5Lane Moloney
099.PEGLEGS 6.2$26.00555(53.5)Robbie Brewer (a)
104.DE HOSS 10$12.00156.5Brad Pengelly
SC10.ROYAL MATINEE  NA 55

Race 3 : 3YO FILLIES [NSC] HCP . 1250m
(3YO-NSC FILLIES)
Track Condition: Dead
Fastest Time: 1-16.22 Sectional: 600/37.25 Timing Method: Electronic
Margins - 1/2 Len - 1 1/2 Len
Winner: 1.LA PECHE

Results

PosHorseMarginPriceBarrierWeightJockeyTrainer
011.LA PECHE  $2.00F456.5Corey Brown
028.LAKESIDE MISS 0.5$13.00254(53)Robbie Brewer (a)
035.ZANZARA BANK 2$7.50854.5Ms Bernadette Cooper
0410.ROCKING RUBY 2.1$17.00554Mathew Cahill
052.HOYDEN BOBS2.2$9.00355.5Darren Beadman
067.LADY SUBLIME 2.9$10.00954Jon Grisedale
0711.SUVA BOBS3.1$31.00753.5Craig Carmody
089.PATPONG 3.4$8.50154Chris Munce
096.INATIN BOBS3.9$19.00654Matthew Paget
SC3.KILLALOE LASS  NA 55
SC4.SOUTHERN QUEST (GB)  NA 55
SC12.WINGED SEDAKA BOBS NA 53
SC13.LATIN RHYTHM E1 BOBS NA 53
SC14.BANDWIN E2  NA 53

Race 4 : MARES [NSC-LY] HCP . 1580m
(4YO&UP-NSC/1YR MARES)
Track Condition: Dead
Fastest Time: 1-38.87 Sectional: 600/37.44 Timing Method: Electronic
Margins - Short Nk - 3/4 Len
Winner: 5.SHOWER OF STEEL

Results

PosHorseMarginPriceBarrierWeightJockeyTrainer
015.SHOWER OF STEEL  $3.60F153.5Corey Brown
027.CASUAL DAWN (NZ) 0.2$26.00253Glen Boss
0310.SORRENTO STAR (NZ) 1$41.001053(50)George Scimone (a)
049.ROYAL MAGENTA 2.8$21.00453Terry Treichel
051.ALASSANY 3$14.00756James Innes
064.PRUDE (NZ) 4.7$8.50955(52)Jay Ford (a)
073.EYES AND TEES 5.5$4.80556Jason Lee
082.DANEBEAM 5.8$6.50656Darren Beadman
096.ANNALINA EXPRESS 6.5$21.00853Rod Quinn
108.LA FOLIE 6.7$5.50353Mathew Cahill
SC11.HEADS OF AGREEMENT E1  NA 53

Race 5 : 3YO [NSC] HCP . 1580m
(3YO-NSC)
Track Condition: Dead
Fastest Time: 1-38.95 Sectional: 600/37.73 Timing Method: Electronic
Margins - 1 1/2 Len - Neck
Winner: 1.RAMBLING

Results

PosHorseMarginPriceBarrierWeightJockeyTrainer
011.RAMBLING  $3.40F556.5Mathew Cahill
0211.WOMBALANO BELLE E1 BOBS1.5$19.00453Craig Carmody
035.O'REILLY TYCOON (NZ) 1.8$9.00254Shane McCann
046.GREEN JACKET 1.9$13.001053.5Chris Munce
049.LA PICASSO 1.9$9.00153Glen Boss
064.TRIMISS 2$7.00654.5Scott Pollard
072.HAMPDEN PARK (NZ) 2.1$6.00754.5Darren Beadman
083.I'M SMITTEN BOBS2.9$6.50354.5Brad Pengelly
098.BUBBLES PLEASE 3.5$26.00853Terry Treichel
1010.O'MINE 5.5$19.00953Rod Quinn
SC7.LYMAN HALL (NZ)  NA 53.5
SC12.HYPED UP E2  NA 53

Race 6 : 4YO-&-UPWD [NSC-LY] HCP . 1250m
(4YO&UP-NSC/1YR)
Track Condition: Dead
Fastest Time: 1-16.25 Sectional: 600/37.98 Timing Method: Electronic
Margins - 2 Len - 1 Len
Winner: 12.STRATEN

Results

PosHorseMarginPriceBarrierWeightJockeyTrainer
0112.STRATEN  $21.00353Mathew Cahill
021.ROYAL OPERA 2$4.80756Darren Beadman
034.SINBAD THE SAILOR 3$12.00454(51)Mitchell Bell (a)
043.RAISE 'N' WYN 3.4$11.00955Christian Reith
056.BRANCUSI 4.4$9.00553Corey Brown
068.FIRE DAY 5$31.00853Mark Newnham
079.FLYING SPEAR 5.1$3.60F153Glen Boss
0813.RASPBERRY MAN E1 5.5$17.00253(50)Ronnie Stewart
097.DE VILLIERS 6.3$21.001253(50)George Scimone (a)
1011.SLANG (NZ) 7.8$16.001053Rod Quinn
112.SHANE CHRISTOPHER (NZ) 9.2$5.501155.5Lane Moloney
1210.PAPAL 13.5$41.00653Aaron Huke
SC5.BINAWAY  NA 53
SC14.OBOLENSKY E2  NA 53

Race 7 : 3YO-&-UPWD [NSC-LY] HCP . 1900m
(3YO&UP-NSC/1YR)
Track Condition: Dead
Fastest Time: 2-01.14 Sectional: 600/37.90 Timing Method: Electronic
Margins - 3/4 Len - Sht 1/2 Hd
Winner: 9.LEGAL BRIEF

Results

PosHorseMarginPriceBarrierWeightJockeyTrainer
019.LEGAL BRIEF  $20.00753Mathew Cahill
0211.PORTLAND SINGA (NZ) 0.8$3.00F553(50)Ronnie Stewart (a)
037.BIG HENRY 0.9$61.00253Terry Treichel
045.ARALUEN STAR BOBS1.8$3.401053Glen Boss
0510.LUNAR CREEK (NZ) 3.1$21.00153Craig Carmody
061.QUADRI 4.5$10.001156.5Chris Munce
073.STADIUM (NZ) 5.2$4.60355Rod Quinn
0812.TEQUILA LODGE 10$91.00453James Innes
094.EXPECT A STAR (NZ) 12$19.00953.5Adrian Layt
108.LABURNUM WALK (NZ) 12.2$41.00653Lane Moloney
116.BE TRUE THANKS 13$101.00853(51)Michael McNab (a)
1213.OCTOPOD E1 25.4$10.001253Darren Beadman
SC2.PRISCILLA  NA 55.5
SC14.QUAGMIRE E2 BOBS NA 53
SC15.ELMO CRUSHER E3  NA 53
SC16.INCENT E4  NA 53